IDT72V3694L15PF
IC FIFO 131X18 15NS 128QFP
product image
IDT72V3694L15PF Picture
SeekIC No. : 003541237 Detail
IDT72V3694L15PF: IC FIFO 131X18 15NS 128QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V3694L15PF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Synchronous Memory Size: 2.3K (131 x 18)
Data Rate: 67MHz Access Time: 15ns
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V Operating Supply Voltage : 5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 128-LQFP Supplier Device Package: 128-TQFP (14x20)
Description
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Function: Synchronous
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V
Packaging: Tray
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Access Time: 15ns
Series: 72V
Data Rate: 67MHz
Package / Case: 128-LQFP
Supplier Device Package: 128-TQFP (14x20)
Memory Size: 2.3K (131 x 18)
Description
The IDT72V3694L15PF is one of the IDT72V3694 series.The IDT72V3694 are designed to run off a 3.3V supply for exceptionally low-power consumption.  These devices are monolithic, high-speed, low-power, CMOS bidirectional synchronous (clocked) FIFO memory which supports clock frequencies up to 100 MHz and has read access times as fast as 6.5ns.  Two independent 16,384/32,768/65,536  x  36 dual-port SRAM FIFOs on board each chip buffer data in opposite directions.FIFO data on Port B can be input and output in 36-bit, 18-bit, or 9-bit formats with a choice of Big- or Little-Endian configurations.
Features of the IDT72V3694L15PF are:(1)Memory storage capacity:32,768 x 36 x 2; (2)Clock frequencies up to 100 MHz (6.5ns access time); (3)Two independent clocked FIFOs buffering data in opposite directions; (4)Select IDT Standard timing (using EFA, EFB, FFA, and FFB flags functions) or First Word Fall Through Timing (using ORA, ORB,IRA, and IRB flag functions); (5)Programmable Almost-Empty and Almost-Full flags; each has five default offsets (8, 16, 64, 256 and 1,024 ); (6)Serial or parallel programming of partial flags; (7)Retransmit Capability; (8)Port B bus sizing of 36 bits (long word), 18 bits (word) and 9 bits byte); (9)Big- or Little-Endian format for word and byte bus sizes; (10)Master Reset clears data and configures FIFO, Partial Reset clears data but retains configuration settings; (11)Mailbox bypass registers for each FIFO; (12)Free-running CLKA and CLKB may be asynchronous or coincident simultaneous reading and writing of data on a single clock edge is permitted); (13)Auto power down minimizes power dissipation; (14)Available in space saving 128-pin Thin Quad Flatpack (TQFP); (15)Pin compatible to the lower density parts, IDT72V3694L15PF; (16)ndustrial temperature range (40°C to +85°C) is available.
The absolute maximum ratings of the IDT72V3694L15PF can be summarized as:(1)Supply Voltage Range :0.5 to +4.6 V; (2)Input Voltage Range :0.5 to VCC+0.5 V; (3)Output Voltage Range: 0.5 to VCC+0.5 V; (4)Input Clamp Current (VI < 0 or VI > VCC): ±20 mA; (5)Output Clamp Current (VO = < 0 or VO > VCC): ±50 mA; (6)Continuous Output Current (VO = 0 to VCC) :±50 mA; (7)Continuous Current Through VCC or GND :±400 mA; (8)Storage Temperature Range: 65 to 150 °C.If you want to know more information such as the electrical AC characteristics about the IDT72V3694L15PF ,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V3694L15PF
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size2.3Mb (131 x 18)
FunctionSynchronous
Package / Case128-TQFP
PackagingTray
Data Rate67MHz
Mounting TypeSurface Mount