IDT72V83L15PA
IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
product image
IDT72V83L15PA Picture
SeekIC No. : 003541768 Detail
IDT72V83L15PA: IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V83L15PA
  • Qty
  • 0~34
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Asynchronous Memory Size: 18.4K (1K x 18)
Data Rate: 40MHz Low Level Output Current : 20 mA
Access Time: 15ns Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Supplier Device Package: 56-TSSOP
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tube
Mounting Type: Surface Mount
Data Rate: 40MHz
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Access Time: 15ns
Series: 72V
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package: 56-TSSOP
Memory Size: 18.4K (1K x 18)
Description
The absolute maximum ratings of the IDT72V83L15PA are: (1)Terminal Voltage with Respect to GND: 0.5 to +7.0 V ; (2)Storage Temperature: 55 to +125 ; (3)DC Output Current: 50 to +50 mA.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V83L15PA
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size18.4kb (1024 x 18)
FunctionAsynchronous
Package / Case56-TSSOP
PackagingTube
Data Rate40MHz
Mounting TypeSurface Mount
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V