ILC5061AIC25X
Supervisory Circuits Voltage Detector 2.5V
product image
ILC5061AIC25X Picture
SeekIC No. : 00582358 Detail
ILC5061AIC25X: Supervisory Circuits Voltage Detector 2.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ILC5061AIC25X
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.5 V to 10 V
Undervoltage Threshold : 2.475 V Overvoltage Threshold : 2.525 V
Manual Reset : Not Resettable Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Max : 10 V Supply Voltage - Min : 1.5 V
Supply Current (Typ) : 4.2 uA Maximum Operating Temperature : + 80 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-70-3
Packaging : Reel
Description
Battery Backup Switching :
Power-Up Reset Delay (Typ) :
Output Type :
Maximum Power Dissipation :
Manual Reset : Not Resettable
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Voltages Monitored : 1
Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Max : 10 V
Supply Voltage - Min : 1.5 V
Package / Case : SC-70-3
Undervoltage Threshold : 2.475 V
Overvoltage Threshold : 2.525 V
Supply Current (Typ) : 4.2 uA
Monitored Voltage : 1.5 V to 10 V