ILC5062AIC44X
Supervisory Circuits Voltage Detector 4.4V
product image
ILC5062AIC44X Picture
SeekIC No. : 00582234 Detail
ILC5062AIC44X: Supervisory Circuits Voltage Detector 4.4V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ILC5062AIC44X
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.5 V to 10 V
Undervoltage Threshold : 4.356 V Overvoltage Threshold : 4.444 V
Manual Reset : Not Resettable Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Max : 10 V Supply Voltage - Min : 1.5 V
Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Max : 10 V
Supply Voltage - Min : 1.5 V
Package / Case : SC-70-3
Supply Current (Typ) : 4.2 uA
Undervoltage Threshold : 4.356 V
Overvoltage Threshold : 4.444 V
Monitored Voltage : 1.5 V to 10 V
Maximum Operating Temperature : + 80 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationILC5062AIC44X
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Package / CaseSC-70-3, SOT-323-3
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold4.4V
Operating Temperature-30°C ~ 80°C