ILQ30-X001
Transistor Output Optocouplers Photodarlington Out Quad CTR > 100%
product image
ILQ30-X001 Picture
SeekIC No. : 00100882 Detail
ILQ30-X001: Transistor Output Optocouplers Photodarlington Out Quad CTR > 100%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ILQ30-X001
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 30 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 1 V Isolation Voltage : 5300 Vrms
Current Transfer Ratio : 400 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V
Maximum Collector Current : 125 mA Maximum Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : PDIP-16 Packaging : Tube
Description
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Forward Diode Voltage : 1.5 V
Packaging : Tube
Maximum Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Input Type : DC
Current Transfer Ratio : 400 %
Maximum Collector Emitter Voltage : 30 V
Isolation Voltage : 5300 Vrms
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 1 V
Maximum Collector Current : 125 mA