ILSB0603ER1R2K
RF Inductors 1.2uH 10%
product image
ILSB0603ER1R2K Picture
SeekIC No. : 001209665 Detail
ILSB0603ER1R2K: RF Inductors 1.2uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ILSB0603ER1R2K
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 25 mAmps Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Self Resonant Frequency : 74 MHz Q Minimum : 35
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Inductance : 1.2 uH
Q Minimum : 35
Maximum DC Current : 25 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Self Resonant Frequency : 74 MHz