IMQ82C55AZ96
Peripheral Drivers & Components (PCIs) PERI PRG-I/O 5V 8MHZ INDOKIPLACEMENT
product image
IMQ82C55AZ96 Picture
SeekIC No. : 00391423 Detail
IMQ82C55AZ96: Peripheral Drivers & Components (PCIs) PERI PRG-I/O 5V 8MHZ INDOKIPLACEMENT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IMQ82C55AZ96
Mfg:
Intersil
Quick Details
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : MQFP
Packaging : Reel
Description
Operating Supply Voltage :
Mounting Style :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Reel
Package / Case : MQFP
Parameters:
Technical/Catalog InformationIMQ82C55AZ96
VendorIntersil
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
InterfaceProgrammable
Number of I /O24
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case44-MQFP
PackagingTube
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Interrupt OutputNo
Current - Drive2.5mA