INA152EA/250G4
Differential Amplifiers Single-Supply
product image
INA152EA/250G4 Picture
SeekIC No. : 00285397 Detail
INA152EA/250G4: Differential Amplifiers Single-Supply
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
INA152EA/250G4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Channels : 1 Channel Bandwidth : 0.8 MHz (Typ)
Available Set Gain : 0 dB Input Offset Voltage : 1.5 mV
Common Mode Rejection Ratio (Min) : 80 dB Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VSSOP-8
Packaging : Reel Standard Pack Qty : 250
Description
Supply Current :
Maximum Power Dissipation :
Number of Channels : 1 Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : VSSOP-8
Packaging : Reel
Standard Pack Qty : 250
Available Set Gain : 0 dB
Common Mode Rejection Ratio (Min) : 80 dB
Input Offset Voltage : 1.5 mV
Bandwidth : 0.8 MHz (Typ)
Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationINA152EA/250G4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeDifferential
Number of Circuits1 - Single
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
Slew Rate0.4 V/s
Gain Bandwidth Product-
Current - Supply500A
Current - Output / Channel12mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 20 V, ±1.35 V ~ 10 V
Output Type-
-3db Bandwidth800kHz
Current - Input Bias-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input Offset250V