IPA60R280C6
MOSFET COOL MOS
product image
IPA60R280C6 Picture
SeekIC No. : 00146652 Detail
IPA60R280C6: MOSFET COOL MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPA60R280C6
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : 13.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 13.8 A
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Package / Case : TO-220FP
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms