IPB180N04S3-02
MOSFET N-CH 40V 180 A
product image
IPB180N04S3-02 Picture
SeekIC No. : 00159007 Detail
IPB180N04S3-02: MOSFET N-CH 40V 180 A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB180N04S3-02
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 180 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.6 m Ohms Configuration : Single Quint Source
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Package / Case : TO-263
Continuous Drain Current : 180 A
Configuration : Single Quint Source
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.6 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB180N04S3-02
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 14300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V