IPP47N10S-33
MOSFET SIPMOS PWR-TRANS 100V 47A
product image
IPP47N10S-33 Picture
SeekIC No. : 00154591 Detail
IPP47N10S-33: MOSFET SIPMOS PWR-TRANS 100V 47A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP47N10S-33
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 33 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 33 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP47N10S-33
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C47A
Rds On (Max) @ Id, Vgs33 mOhm @ 33A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2500pF @ 25V
Power - Max175W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V