IPP70N04S3-07
MOSFET OPTIMOS -T PWR-TRANS 40V 70A
product image
IPP70N04S3-07 Picture
SeekIC No. : 00151391 Detail
IPP70N04S3-07: MOSFET OPTIMOS -T PWR-TRANS 40V 70A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP70N04S3-07
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.1 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.1 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP70N04S3-07
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 70A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2700pF @ 25V
Power - Max79W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V