IPP70N10S3-12
MOSFET OptiMOS-T PWR TRANS 100V 70A
product image
IPP70N10S3-12 Picture
SeekIC No. : 00153539 Detail
IPP70N10S3-12: MOSFET OptiMOS-T PWR TRANS 100V 70A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP70N10S3-12
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11.3 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Mounting Style :
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11.3 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP70N10S3-12
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs11.6 mOhm @ 70A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4355pF @ 25V
Power - Max125W
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V