IPP80CN10N G
MOSFET OptiMOS 2 Power TRANSISTOR 100V 13A
product image
IPP80CN10N G Picture
SeekIC No. : 00154630 Detail
IPP80CN10N G: MOSFET OptiMOS 2 Power TRANSISTOR 100V 13A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80CN10N G
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.08 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.08 Ohms
Continuous Drain Current : 13 A
Features:
• N-channel, normal level
• Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
• Very low on-resistance RDS(on)
• 175 °C operating temperature
• Pb-free lead plating; RoHS compliant
• Qualified according to JEDEC1) for target application
• Ideal for high-frequency switching and synchronous rectification
Specifications
Parameter Symbol Conditions Value Unit
Continuous drain current ID TC=25 °C 13 A
TC=100 °C 9
Pulsed drain current2)
ID,pulse TC=25 °C 52
Avalanche energy, single pulse EAS ID =13 A, RGS=25 17 mJ
Reverse diode dv /dt dv/dt ID =13 A, VDS=80 V,
di /dt =100 A/s,
Tj,max=175 °C
6 kV/s
Gate source voltage3) VGS   ±20 V
Power dissipation Ptot TC=25 °C 31 W
Operating and storage temperature Tj, Tstg   -55 ... 175 °C
IEC climatic category; DIN IEC 68-1     55/175/56
1)J-STD20 and JESD22
2) see figure 3
3) Tjmax=150°C and duty cycle D=0.01 for Vgs<-5V