IPP80N03S4L-03
MOSFET OPTIMOS-T2 PWR-TRANS 30V 80A
product image
IPP80N03S4L-03 Picture
SeekIC No. : 00153508 Detail
IPP80N03S4L-03: MOSFET OPTIMOS-T2 PWR-TRANS 30V 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80N03S4L-03
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 80 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP80N03S4L-03
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 9750pF @ 25V
Power - Max136W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V