IPW50R199CP
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 550V 0.199 Ohms
product image
IPW50R199CP Picture
SeekIC No. : 00148931 Detail
IPW50R199CP: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 550V 0.199 Ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPW50R199CP
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.199 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 17 A
Package / Case : TO-247
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.199 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPW50R199CP
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C17A
Rds On (Max) @ Id, Vgs199 mOhm @ 9.9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1800pF @ 100V
Power - Max139W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V