IR2101PBF
Power Driver ICs
product image
IR2101PBF Picture
SeekIC No. : 00536418 Detail
IR2101PBF: Power Driver ICs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2101PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : H-Bridge Drivers Type : High and Low Side Driver
Rise Time : 170 ns Fall Time : 90 ns
Supply Voltage - Max : 20 V Supply Voltage - Min : 10 V
Supply Current : 0.27 mA Maximum Power Dissipation : 1000 mW
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Type : High and Low Side Driver
Product : H-Bridge Drivers
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Supply Voltage - Max : 20 V
Supply Voltage - Min : 10 V
Rise Time : 170 ns
Fall Time : 90 ns
Supply Current : 0.27 mA
Maximum Power Dissipation : 1000 mW
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2101PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh and Low Side, Independent
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Current - Peak210mA
Delay Time160ns
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Number of Outputs2
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
High Side Voltage - Max (Bootstrap)600V