IR2101SPBF
Power Driver ICs
product image
IR2101SPBF Picture
SeekIC No. : 00536693 Detail
IR2101SPBF: Power Driver ICs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2101SPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : H-Bridge Drivers Type : High and Low Side Driver
Rise Time : 170 ns Fall Time : 90 ns
Supply Voltage - Max : 20 V Supply Voltage - Min : 10 V
Supply Current : 0.27 mA Maximum Power Dissipation : 625 mW
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : SOIC-8
Packaging : Tube
Type : High and Low Side Driver
Product : H-Bridge Drivers
Supply Voltage - Max : 20 V
Supply Voltage - Min : 10 V
Maximum Power Dissipation : 625 mW
Rise Time : 170 ns
Fall Time : 90 ns
Supply Current : 0.27 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2101SPBF
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Current - Peak210mA
Delay Time160ns
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Configurations1
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
High Side Voltage - Max (Bootstrap)600V