IR2156PBF
Power Driver ICs Ballast Cntrl Prog Preht Tm & Run Freq
product image
IR2156PBF Picture
SeekIC No. : 00536796 Detail
IR2156PBF: Power Driver ICs Ballast Cntrl Prog Preht Tm & Run Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2156PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Photo-Flash Drivers Type : Ballast Control IC
Rise Time : 110 ns Fall Time : 55 ns
Supply Voltage - Max : 25 V Supply Voltage - Min : 10 V
Supply Current : 20 mA Maximum Power Dissipation : 1.7 W
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DIP-14
Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature :
Packaging : Tube
Maximum Power Dissipation : 1.7 W
Mounting Style : Through Hole
Supply Voltage - Min : 10 V
Product : Photo-Flash Drivers
Type : Ballast Control IC
Supply Current : 20 mA
Fall Time : 55 ns
Supply Voltage - Max : 25 V
Rise Time : 110 ns
Package / Case : DIP-14
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2156PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case14-DIP (300 mil)
Voltage - Supply11.5 V ~ 15.6 V
TypeBallast Controller
Current - Supply1mA
Current - Output-
Frequency28 ~ 32 kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C