IR2156SPBF
Power Driver ICs
product image
IR2156SPBF Picture
SeekIC No. : 00536943 Detail
IR2156SPBF: Power Driver ICs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2156SPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Photo-Flash Drivers Type : Ballast Control IC
Rise Time : 150 ns Fall Time : 100 ns
Supply Voltage - Max : 25 V Supply Voltage - Min : 10 V
Supply Current : 10 mA Maximum Power Dissipation : 1000 mW
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-14 Packaging : Tube
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Min : 10 V
Package / Case : SOIC-14
Rise Time : 150 ns
Product : Photo-Flash Drivers
Type : Ballast Control IC
Supply Current : 10 mA
Maximum Power Dissipation : 1000 mW
Supply Voltage - Max : 25 V
Fall Time : 100 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2156SPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
PackagingTube
Voltage - Supply11.5 V ~ 15.6 V
TypeBallast Controller
Current - Supply1mA
Current - Output-
Frequency28 ~ 32 kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C