IR2156STR
IC BALLAST CONT 600V .5A 14-SOIC
product image
IR2156STR Picture
SeekIC No. : 003564538 Detail
IR2156STR: IC BALLAST CONT 600V .5A 14-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2156STR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Type: Ballast Controller Frequency: 28 ~ 32 kHz
Current - Supply: 1mA Current - Output: -
Operating Temperature Range : + 105 C Voltage - Supply: 11.5 V ~ 15.6 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 14-SOIC (Narrow)
Description
Series: -
Current - Output: -
Type: Ballast Controller
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Manufacturer: International Rectifier
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Frequency: 28 ~ 32 kHz
Current - Supply: 1mA
Voltage - Supply: 11.5 V ~ 15.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2156STR
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeBallast Controller
Current - Supply1mA
Current - Output-
Frequency28 ~ 32 kHz