IRFB11N50A
MOSFET N-Chan 500V 11 Amp
product image
IRFB11N50A Picture
SeekIC No. : 00158540 Detail
IRFB11N50A: MOSFET N-Chan 500V 11 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFB11N50A
Mfg:
Vishay/Siliconix
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.52 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.52 Ohms
Application
 Switch Mode Power Supply ( SMPS )
 Uninterruptable Power Supply
 High speed power switching
Specifications
Parameter
Max.
Units
ID @ TC = 25°C
Continuous Drain Current, VGS @ 10V
174Ü
A
ID @ TC = 100
123Ü
IDM
Pulsed Drain Current Å
680
PD @TA = 25°C
Power Dissipation á
330
W
PD @TC = 25°C