IRFB59N10DPBF
MOSFET MOSFT 100V 59A 25mOhm 76nC
product image
IRFB59N10DPBF Picture
SeekIC No. : 00148581 Detail
IRFB59N10DPBF: MOSFET MOSFT 100V 59A 25mOhm 76nC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFB59N10DPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Continuous Drain Current : 59 A
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V
Continuous Drain Current : 59 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFB59N10DPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C59A
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 35.4A, 10A
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2450pF @ 25V
Power - Max3.8W
PackagingBulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V