IRFBF20L
MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
product image
IRFBF20L Picture
SeekIC No. : 00165834 Detail
IRFBF20L: MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBF20L
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-262 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Package / Case : TO-262
Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms
Features:
Surface Mount (IRFBF20S)
 Low-profile through-hole (IRFBF20L)
Available in Tape & Reel (IRFBF20S)
Dynamic dv/dt Rating
150°C Operating Temperature
Fast Switching
Fully Avalanche Rated
Specifications
</table
  Parameter Max. Units
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 1.7 A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 1.1
IDM Pulsed Drain Current 6.8
PD @TA = 25°C Power Dissipation 3.1 W
PD @TC = 25°C Power Dissipation 54 W
  Linear Derating Factor 0.43 W/°C
VGS Gate-to-Source Voltage ± 20 V
EAS Single Pulse Avalanche Energy 180 mJ
IAR Avalanche Current 1.7 A
EAR Repetitive Avalanche Energy 5.4 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt 1.5 V/ns
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150 °C
  Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (1.6mm from case )
Description
The IRFBF20L is a surface mount power package capable of the accommodatingdie sizes up to HEX-4. It provides the highest power capability and the lowest possible onresistance in any existing surface mount package. The D2Pak is suitable for high current applications because of its low internal connection resistance and can dissipate up to 2.0W in a typical surface mount application. The through-hole version (IRFBF20L) is available for low-profile applications.