IRFBF20LPBF
MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
product image
IRFBF20LPBF Picture
SeekIC No. : 00150148 Detail
IRFBF20LPBF: MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBF20LPBF
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-262 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Package / Case : TO-262
Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms
Features:
Specifications
Description
      Some absolute maximum ratings IRFBF20LPbF have been concluded into several points as follow.The first one is about its continuous drain current @Tc=25°C which would be 1.7A.The second one is about its continuous drain current @Tc=100°C which would be 1.1A.The next one is about its pulse drain current which would be 6.8A.The next one is about its power dissipation which would be 3.1W @Ta=25°C and would be 54W at Tc=25°C.The next one is about its linear derating factor which would be 0.43W/°C.The nest one is about its gate to source voltage which would be +/- 20V.The next one is about its single pulse avalanche energy which would be 180mJ.The next one is about its avalanche current which would be 1.7A.The next one is about ts repitive avalanche energy which would be 5.4mJ.The next one is about its peak diode recovery dv/dt which would be 1.5V/ns.The next one is about its operating junction and storage temperature range which would be from -55 to +150°C.The last one is solering temperature, for 10 seconds which would be 300°C.And so on.
      Also there are some electrical characteristics IRFBF20LPbF @ Tj=25°C unless otherwise specified about it.The first one is about its drain to source breakdown voltage which would be min 900V with condition of Vgs=0V, Id=250uA.The second one is about its breakdown voltage temp. coefficient which would be typ 1.1V/°C.The next one is about its gate threshold voltage which would be min 2.0V and max 4.0V with condition of Vds=Vgs, Id=250uA.And so on.For more information please contact us.