IRFBF20SPBF
MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
product image
IRFBF20SPBF Picture
SeekIC No. : 00150254 Detail
IRFBF20SPBF: MOSFET N-Chan 900V 1.7 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBF20SPBF
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Continuous Drain Current : 1.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 Ohms
Features:
Specifications
Description
      Some absolute maximum ratings IRFBF20SPbF have been concluded into several points as follow.The first one is about its continuous drain current @Tc=25°C which would be 1.7A.The second one is about its continuous drain current @Tc=100°C which would be 1.1A.The next one is about its pulse drain current which would be 6.8A.The next one is about its power dissipation which would be 3.1W @Ta=25°C and would be 54W at Tc=25°C.The next one is about its linear derating factor which would be 0.43W/°C.The nest one is about its gate to source voltage which would be +/- 20V.The next one is about its single pulse avalanche energy which would be 180mJ.The next one is about its avalanche current which would be 1.7A.The next one is about ts repitive avalanche energy which would be 5.4mJ.The next one is about its peak diode recovery dv/dt which would be 1.5V/ns.The next one is about its operating junction and storage temperature range which would be from -55 to +150°C.The last one is solering temperature, for 10 seconds which would be 300°C.And so on.
      Also there are some electrical characteristics IRFBF20SPbF @ Tj=25°C unless otherwise specified about it.The first one is about its drain to source breakdown voltage which would be min 900V with condition of Vgs=0V, Id=250uA.The second one is about its breakdown voltage temp. coefficient which would be typ 1.1V/°C.The next one is about IRFBF20SPbF gate threshold voltage which would be min 2.0V and max 4.0V with condition of Vds=Vgs, Id=250uA.And so on.For more information please contact us.