IRFBL10N60A
ApplicationSwitch Mode Power Supply ( SMPS )Uninterruptable Power SupplyHigh Speed Power SwitchingSpecifications Parameter Max. Units ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 11 A ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 7.0 IDM Puls...
product image
IRFBL10N60A Picture
SeekIC No. : 004376997 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBL10N60A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Switch Mode Power Supply ( SMPS )
Uninterruptable Power Supply
High Speed Power Switching
Specifications
Parameter
Max.
Units
ID @ TC = 25°C
Continuous Drain Current, VGS @ 10V
 11
A
ID @ TC = 100°C
7.0
IDM
Pulsed Drain Current 
44
PD @TC = 25°C
Power Dissipation
180
W
Linear Derating Factor
 1.4
W/°C
VGS
Gate-to-Source Voltage
 ± 30
V
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt
5.0
V/ns
TJ
Operating Junction and
-55  to + 150
°C
TSTG
Storage Temperature Range
Soldering Temperature, for 10 seconds
 300 (1.6mm from case )