IRFBL18N50K
ApplicationTelecom and Data-Com off-Line SMPSUninterruptIble Power SupplySpecifications Parameter Max. Units ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 18 A ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 11 IDM Pulsed Drain Current  ...
product image
IRFBL18N50K Picture
SeekIC No. : 004377000 Detail
IRFBL18N50K: ApplicationTelecom and Data-Com off-Line SMPSUninterruptIble Power SupplySpecifications Parameter Max. Units ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 18 A ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBL18N50K
Application
 Telecom and Data-Com off-Line SMPS
 UninterruptIble Power Supply
Units
ID @ TC = 25°C
Continuous Drain Current, VGS @ 10V
 18
A
ID @ TC = 100°C
 11
IDM
Pulsed Drain Current 
72
PD @TC = 25°C
Power Dissipation
 200
W
Linear Derating Factor
 1.6
Storage Temperature Range
Soldering Temperature, for 10 seconds (1.6mm from case )