IRFL1006TR
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
product image
IRFL1006TR Picture
SeekIC No. : 003434098 Detail
IRFL1006TR: MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFL1006TR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.6A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 220 mOhm @ 1.6A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 8nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 160pF @ 25V
Power - Max: 1W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
FET Feature: Standard
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 8nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V
Power - Max: 1W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.6A
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package: SOT-223
Series: HEXFET®
Manufacturer: International Rectifier
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 160pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 220 mOhm @ 1.6A, 10V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFL1006TR
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max1W
PackagingTape & Reel (TR)