IRFP15N60LPBF
MOSFET N-Chan 600V 15 Amp
product image
IRFP15N60LPBF Picture
SeekIC No. : 00163315 Detail
IRFP15N60LPBF: MOSFET N-Chan 600V 15 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFP15N60LPBF
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 15 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.46 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AC Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.46 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 15 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V