IRG4PC40U
IGBT UFAST 600V 40A TO-247AC
product image
IRG4PC40U Picture
SeekIC No. : 003434477 Detail
IRG4PC40U: IGBT UFAST 600V 40A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC40U
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
IGBT Type: - Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 20A Current - Collector (Ic) (Max): 40A
Power - Max: 160W Continuous Drain Current : 64 A
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247AC
Description
Series: -
Manufacturer: International Rectifier
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Power - Max: 160W
Package / Case: TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 20A
Current - Collector (Ic) (Max): 40A
Supplier Device Package: TO-247AC
Packaging: Bulk
Features:
• UltraFast:  Optimized for high operating frequencies 8-40 kHz in hard
   switching, >200 kHz in resonant mode
• Generation 4 IGBT design provides tighter parameter distribution and
   higher efficiency than Generation 3
• Industry standard TO-247AC package
Specifications
Parameter
Max.
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
40
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
20
ICM
Pulsed Collector Current
160
ILM
Clamped Inductive Load Current
160
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
15
mJ
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
65
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.
10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC40U
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max160W