IRG4PC40UPBF
IGBT Transistors 600V UltraFast 8-60kHz
product image
IRG4PC40UPBF Picture
SeekIC No. : 00142456 Detail
IRG4PC40UPBF: IGBT Transistors 600V UltraFast 8-60kHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC40UPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A Power Dissipation : 160 W
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A
Package / Case : TO-247
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 160 W
Features:
• UltraFast: Optimized for high operating frequencies 8-40 kHz in hard switching, >200 kHz in resonant mode
• Industry standard TO-247AC package
• Lead-Free
Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25 Continuous Collector Current
A
IC @ TC = 100 Continuous Collector Current
ICM Pulsed Collector Current
160
ILM Clamped Inductive Load Current
160
VGE Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
15
mJ
PD @ TC = 25 Maximum Power Dissipation
W
PD @ TC = 100 Maximum Power Dissipation
65
-55 to +150
Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.
10 lbf`in (1.1 N`m)
Repetitive rating; VGE = 20V, pulse width limited by max. junction temperature. ( See fig. 13b )
VCC = 80%(VCES), VGE = 20V, L = 10H, RG = 10, (See fig. 13a)
Repetitive rating; pulse width limited by maximum junction temperature.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC40UPBF
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 20A
Power - Max160W