IRG4PC40W
IGBT WARP 600V 40A TO-247AC
product image
IRG4PC40W Picture
SeekIC No. : 004377710 Detail
IRG4PC40W: IGBT WARP 600V 40A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC40W
Features:
• Designed expressly for Switch-Mode Power Supply and PFC (power
   factor  correction) applications
• Industry-benchmark switching losses improve efficiency of all power
   supply topologies
• 50% reduction of Eoff parameter
• Low IGBT conduction losses
• Latest-generation IGBT design and construction offers tighter
   parameters distribution,  exceptional reliability
Units
VCES
Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
40
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
20
ICM
Pulsed Collector Current
160
ILM
Clamped Inductive Load Current
160
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
mJ
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
65
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
  Mounting torque, 6-32 or M3 screw.
10 lbf•in (1.1N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC40W
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max15W