IRG4PC40WPBF
IGBT Transistors 600V Warp 60-150kHz
product image
IRG4PC40WPBF Picture
SeekIC No. : 00142304 Detail
IRG4PC40WPBF: IGBT Transistors 600V Warp 60-150kHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC40WPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A Power Dissipation : 160 W
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A
Package / Case : TO-247
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 160 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Features:
• Designed expressly for Switch-Mode Power Supply and PFC
  (power factor correction) applications
• Industry-benchmark switching losses improve efficiency of all power supply topologies
• 50% reduction of Eoff parameter
• Low IGBT conduction losses
• Latest-generation IGBT design and constructionoffers tighter parameters distribution,
  exceptional reliability
• Lead-Free
Specifications
  Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Breakdown Voltage 600 V
IC @ TC = 25 Continuous Collector Current 40 A
IC @ TC =100 Continuous Collector Current 20
ICM Pulsed Collector Current 160
ILM Clamped Inductive Load Current 160
VGE Gate-to-Emitter Voltage ± 20 V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy 160 mJ
PD @ TC =25 Maximum Power Dissipation 160 W
PD @ TC =100 Maximum Power Dissipation 65
TJ,TSTG Operating Junction and Storage Temperature Range -55 to + 150
  Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (0.063 in. (1.6mm from case )
  Mounting torque, 6-32 or M3 screw. 10 lbf`in (1.1N`m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC40WPBF
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max15W