IRG4PC50KD
IGBT W/DIODE 600V 52A TO-247AC
product image
IRG4PC50KD Picture
SeekIC No. : 004377713 Detail
IRG4PC50KD: IGBT W/DIODE 600V 52A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC50KD
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 1~75
Description
Features:
`Short Circuit Rated UltraFast: Optimized for high operating frequencies >
5.0 kHz, and Short Circuit Rated to 10µs @125, VGE = 15V
` Generation 4 IGBT design provides tighter parameter distribution and
higher efficiency than Generation 3
` IGBT co-packaged with HEXFREDTM ultrafast, ultra-soft recovery anti-
parallel diodes for use in bridge configurations
` Industry standard TO-247AC package
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
52
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
30
ICM
Pulsed Collector Current
104
ILM
Clamped Inductive Load Current
104
IF @ TC = 100 Diode Continuous Forward Current
IFM Diode Maximum Forward Current
280
tsc Short Circuit Withstand Time
10
µs
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
200
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
78
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.
10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC50KD
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)52A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 30A
Power - Max200W