IRG4PH40UD
IGBT W/DIODE 1200V 30A TO-247AC
product image
IRG4PH40UD Picture
SeekIC No. : 004377728 Detail
IRG4PH40UD: IGBT W/DIODE 1200V 30A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PH40UD
Features:
• UltraFast:  Optimized for high operating frequencies up to 40 kHz in
   hard switching, >200 kHz  in resonant mode
• New  IGBT design provides tighter parameter distribution and higher
  efficiency than previous generations
• IGBT co-packaged with HEXFREDTM ultrafast, ultra-soft-recovery anti-
   parallel diodes for use in bridge configurations
• Industry standard TO-247AC package
Units
VCES
Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
41
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
21
ICM
Pulsed Collector Current
82
ILM
Clamped Inductive Load Current
82
IF @ TC = 100
Diode Continuous Forward Current
8.0
mJ
IFM
Diode Maximum Forward Current
130
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
± 20
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
160
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
65
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw. 10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PH40UD
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 21A
Power - Max160W