IRG4RC10S
Features: • Extremely low voltage drop; 1.0V typical at 2A, 100• Standard: Optimized for minimum saturation voltage and low operating frequencies ( < 1kHz)• Generation 4 IGBT design provides tighter parameter distribution and higher efficiency than previous generation• I...
product image
IRG4RC10S Picture
SeekIC No. : 004377737 Detail
IRG4RC10S: Features: • Extremely low voltage drop; 1.0V typical at 2A, 100• Standard: Optimized for minimum saturation voltage and low operating frequencies ( < 1kHz)• Generation 4 IGBT de...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4RC10S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Extremely low voltage drop; 1.0V typical at 2A, 100
• Standard: Optimized for minimum saturation voltage and low
operating frequencies ( < 1kHz)
• Generation 4 IGBT design provides tighter parameter distribution and
higher efficiency than previous generation
• Industry standard TO-252AA package
Specifications
Parameter
Max.
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
14
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
8.0
ICM
Pulsed Collector Current
18
ILM
Clamped Inductive Load Current
18
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
110
mJ
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
38
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
15
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case )