IRG4RC20F
DIODE IGBT 600V D-PAK
product image
IRG4RC20F Picture
SeekIC No. : 003434332 Detail
IRG4RC20F: DIODE IGBT 600V D-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4RC20F
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
IGBT Type: - Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 12A
Current - Collector (Ic) (Max): 22A Power - Max: 66W
Input Type: Standard Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: D-Pak
Description
Series: -
Manufacturer: International Rectifier
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input Type: Standard
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package: D-Pak
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 12A
Current - Collector (Ic) (Max): 22A
Power - Max: 66W
Packaging: Tube
Features:
• Fast: Optimized for medium operating frequencies (1-5 kHz in hard
   switching, >20 kHz in resonant mode).
• Generation 4 IGBT design provides tighter parameter distribution and
   higher efficiency than previous generation IGBTs.
• Industry standard TO-252AA package
• Combines very low VCE(on) with low switching losses
Specifications
Parameter
Max.
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
22
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
12
ICM
Pulsed Collector Current
44
ILM
Clamped Inductive Load Current
44
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
5.0
mJ
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
66
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
26
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150
  Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case )