IRGIB10B60KD1P
IGBT Transistors 600V Low-Vceon
product image
IRGIB10B60KD1P Picture
SeekIC No. : 00142325 Detail
IRGIB10B60KD1P: IGBT Transistors 600V Low-Vceon
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGIB10B60KD1P
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 16 A Power Dissipation : 44 W
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Collector Current at 25 C : 16 A
Power Dissipation : 44 W
Features:
· Low VCE (on) Non Punch Through IGBT Technology.
· Low Diode VF.
· 10µs Short Circuit Capability.
· Square RBSOA.
· Ultrasoft Diode Reverse Recovery Characteristics.
· Positive VCE (on) Temperature Coefficient.
· Maximum Junction Temperature Rated at 175°C
· Lead-Free
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit
Collector-to-Emitter Voltage VCES 600 V
Continuous Collector Current IC @ TC = 25 16 A
Continuous Collector Current IC @ TC = 100 10 A
Pulse Collector Current (Ref.Fig.C.T.5) ICM 32 A
Clamped Inductive Load current ILM 32
Diode Continuous Forward Current IF @ TC = 25 16 A
Diode Continuous Forward Current IF @ TC = 100 10 A
Diode Maximum Forward Current IFM 32 A
RMS Isolation Voltage, Terminal to Case, t = 1 min VISOL 2500 V
Gate-to-Emitter Voltage VGE ±20 V
Maximum Power Dissipation PD @ TC = 25 44 W
Maximum Power Dissipation PD @ TC = 100 22 W
Operating Junction and Storage Temperature Range TJ,TSTG -55 to + 175
Soldering Temperature for 10 sec. 300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw 10 lbf.in (1.1N.m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGIB10B60KD1P
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)16A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 10A
Power - Max44W