IRGIB15B60KD1P
IGBT Transistors 600V Low-Vceon
product image
IRGIB15B60KD1P Picture
SeekIC No. : 00142389 Detail
IRGIB15B60KD1P: IGBT Transistors 600V Low-Vceon
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGIB15B60KD1P
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 19 A Power Dissipation : 52 W
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220FP
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Continuous Collector Current at 25 C : 19 A
Power Dissipation : 52 W
Features:
Low VCE (on) Non Punch Through IGBT Technology.
Low Diode VF.
10µs Short Circuit Capability.
Square RBSOA.
Ultrasoft Diode Reverse Recovery Characteristics.
Positive VCE (on) Temperature Coefficient.
Maximum Junction Temperature Rated at 175
 Lead-Free
Specifications
  Parameter
Max.
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
19
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
12
ICM
Pulse Collector Current (Ref.Fig.C.T.5)
38
ILM
Clamped Inductive Load Current
38
IF @ TC = 25
Diode Continous Forward Current
19
IF @ TC = 100
12
IFM
Diode Maximum Forward Current
VISOL
RMS Isolation Voltage, Terminal to Case, t = 1 min
V
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
52
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
26
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to +175
  Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
  Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw
10 lbf`in (1.1 N`m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGIB15B60KD1P
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)19A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 15A
Power - Max52W