IRGIB7B60KDPBF
IGBT Transistors 600V Low-Vceon
product image
IRGIB7B60KDPBF Picture
SeekIC No. : 00142444 Detail
IRGIB7B60KDPBF: IGBT Transistors 600V Low-Vceon
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGIB7B60KDPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 12 A Power Dissipation : 39 W
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220FP
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V
Continuous Collector Current at 25 C : 12 A
Power Dissipation : 39 W
Features:
• Low VCE (on) Non Punch Through IGBT Technology.
• 10s Short Circuit Capability.
• Square RBSOA.
• Positive VCE (on) Temperature Coefficient.
• Maximum Junction Temperature rated at 175°C.
• Lead-Free
Specifications
  Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage 600 V
IC @ TC = 25 Continuous Collector Current 12 A
IC @ TC = 100 Continuous Collector Current 8.0 A
ICM Pulse Collector Current (Ref. Fig. C.T.5) 24 A
ILM Clamped Inductive Load Current 24 A
IF @TC = 25 Diode Continous Forward Current 9.0 A
IF @TC = 25 Diode Continous Forward Current 6.0 A
IFM Maximum Repetitive Forward Current
18
A
VISOL RMS Isolation Voltage, Terminal to Case, t=1 min. 2500 V
VGE Continuous Gate-to-Emitter Voltage ±20 V
PD @ TC = 25 Maximum Power Dissipation 39 W
PD @ TC = 100 Maximum Power Dissipation 20 W
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 175
  Soldering Temperature, for 10 sec. 300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
  Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw 10 lbf`in (1.1 N`m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGIB7B60KDPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)12A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 8A
Power - Max39W