IRGP20B120UD-E
IGBT W/DIODE 1200V 20A TO-247AD
product image
IRGP20B120UD-E Picture
SeekIC No. : 004377851 Detail
IRGP20B120UD-E: IGBT W/DIODE 1200V 20A TO-247AD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGP20B120UD-E
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 1~75
Description
Features:
• UltraFast Non Punch Through (NPT) Technology
• Low Diode VF (1.67V Typical @ 20A & 25°C)
• 10 µs Short Circuit Capability
• Square RBSOA
• UltraSoft Diode Recovery Characteristics
• Positive VCE(on) Temperature Coefficient
• Extended Lead TO-247AD Package
Specifications
Parameter
Max.
Units
VCES Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
V
IC @ TC = 25°C Continuous Collector Current(Fig.1)
A
IC @ TC = 100°C Continuous Collector Current(Fig.1)
ICM Pulsed Collector Current(Fig.3, Fig. CT.5)
ILM Clamped Inductive Load Current(Fig.4, Fig. CT.2)
IF @ TC = 100°C Diode Continuous Forward Current
IFM Diode Maximum Forward Current
120
VGE Gate-to-Emitter Voltage
± 20
V
PD @TC = 25°C Maximum Power Dissipation (Fig.2)
W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation (Fig.2)
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150
°C
Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.
10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGP20B120UD-E
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.85V @ 15V, 40A
Power - Max300W