IRGS14C40LPBF
IGBT Transistors
product image
IRGS14C40LPBF Picture
SeekIC No. : 00143360 Detail
IRGS14C40LPBF: IGBT Transistors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGS14C40LPBF
Mfg:
International Rectifier
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 430 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : 10 V
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A Power Dissipation : 125 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : D2PAK
Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Power Dissipation : 125 W
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A
Maximum Gate Emitter Voltage : 10 V
Package / Case : D2PAK
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 430 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGS14C40LPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeLogic
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)430V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.75V @ 5V, 14A
Power - Max125W