IRL1104L
MOSFET N-CH 40V 104A TO-262
product image
IRL1104L Picture
SeekIC No. : 003433587 Detail
IRL1104L: MOSFET N-CH 40V 104A TO-262
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRL1104L
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 40V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 104A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8 mOhm @ 62A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 68nC @ 4.5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3445pF @ 25V
Power - Max: 2.4W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA Supplier Device Package: TO-262
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss): 40V
Power - Max: 2.4W
Series: HEXFET®
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Manufacturer: International Rectifier
Supplier Device Package: TO-262
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8 mOhm @ 62A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 104A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 68nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3445pF @ 25V
Specifications
  Parameter Max. Units
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 104 A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 74 A
IDM Pulsed Drain Current 416 A
PD @ TA = 25°C Power Dissipation 2.4 W
PD @TC = 25°C Power Dissipation 167 W
  Linear Derating Factor 1.1 W/°C
VGS Gate-to-Source Voltage ±16 V
EAS Single Pulse Avalanche Energy 340 mJ
IAR Avalanche Current 62 A
EAR Repetitive Avalanche Energy 17 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt 5.0 V/ns
TJ,TSTG Operating Junction
Storage Temperature Range
-55 to 175
  Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (1.6mm from case)
Description
The D2Pak IRL1104L is a surface mount power package capable of accommodating die sizes up to HEX-4. The IRL1104L provides the highest power capability and the lowest possible on-resistance in any existing surface mount package. The D2Pak IRL1104L is suitable for high current applications because of its low internal connection resistance and can dissipate up to 2.0W