IRL2505L
MOSFET N-CH 55V 104A TO-262
product image
IRL2505L Picture
SeekIC No. : 003432282 Detail
IRL2505L: MOSFET N-CH 55V 104A TO-262
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRL2505L
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 55V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 104A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8 mOhm @ 54A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 130nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5000pF @ 25V
Power - Max: 3.8W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA Supplier Device Package: TO-262
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA
Series: HEXFET®
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5000pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss): 55V
Manufacturer: International Rectifier
Power - Max: 3.8W
Supplier Device Package: TO-262
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 104A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8 mOhm @ 54A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 130nC @ 5V
Specifications
Parameter Max. Units
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 104 A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 74
IDM Pulsed Drain Current 360
PD @TC = 25°C Power Dissipation 3.8 W
PD @TC = 25°C  Power Dissipation   200  W
Linear Derating Factor 1.3 W/°C
VGS Gate-to-Source Voltage ±16 V
EAS Single Pulse Avalanche Energy 500 mJ
IAR Avalanche Current 54 A
EAR Repetitive Avalanche Energy 20 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt 5.0 V/ns
TJ
TSTG
Operating Junction and
TSTG Storage Temperature Range
-55 to + 150 °C
Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (1.6mm from case )
Description
The D2Pak IRL2505L is a surface mount power package capable of accommodating die sizes up to HEX-4. The IRL2505L provides the highest power capability and the lowest possible onresistance in any existing surface mount package. The D2Pak IRL2505L is suitable for high current applications because of its low internal connection resistance and can dissipate up to 2.0W in a typical surface mount application.