IRL2505PBF
MOSFET MOSFT 55V 104A 8mOhm 86.7nC LogLvAB
product image
IRL2505PBF Picture
SeekIC No. : 00147622 Detail
IRL2505PBF: MOSFET MOSFT 55V 104A 8mOhm 86.7nC LogLvAB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRL2505PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 16 V Continuous Drain Current : 104 A
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Gate-Source Breakdown Voltage : 16 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Continuous Drain Current : 104 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRL2505PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C104A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 54A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5000pF @ 25V
Power - Max200W
PackagingBulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V