IRL3202S
MOSFET N-CH 20V 48A D2PAK
product image
IRL3202S Picture
SeekIC No. : 003433635 Detail
IRL3202S: MOSFET N-CH 20V 48A D2PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRL3202S
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 20V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 48A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 16 mOhm @ 29A, 7V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 700mV @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 43nC @ 4.5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2000pF @ 15V
Power - Max: 69W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: D2PAK
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss): 20V
Series: HEXFET®
Power - Max: 69W
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package: D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id: 700mV @ 250µA
Manufacturer: International Rectifier
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 43nC @ 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 48A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 16 mOhm @ 29A, 7V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2000pF @ 15V
Specifications
  Parameter Max. Units
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, V GS @ 4.5V 48 A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, V GS @ 4.5V 30 A
IDM Pulsed Drain Current 190 A
PD @TC = 25°C Power Dissipation 69 W
  Linear Derating Factor 0.56 W/°C
VGS Gate-to-Source Voltage ±10 V
VGSM Gate-to-Source Voltage
(Start Up Transient, tp = 100s)
14 V
EAS Single Pulse Avalanche Energy 270 mJ
IAR Avalanche Current 29 A
EAR Repetitive Avalanche Energy 6.9 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt 5.0 V/ns
TJ,TSTG Operating Junction
Storage Temperature Range
-55 to 150
  Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (1.6mm from case)
Description
The D2Pak IRL3202S is a surface mount power package capable of accommodating die sizes up to HEX-4. The IRL3202S provides the highest power capability and the lowest possible onresistance in any existing surface mount package. The D2Pak IRL3202S is suitable for high current applications because of its low internal connection resistance and can dissipate up to 2.0W in a typical surface mount application.