IRLI2505PBF
MOSFET N-CH 55V 58A TO220FP
product image
IRLI2505PBF Picture
SeekIC No. : 004378378 Detail
IRLI2505PBF: MOSFET N-CH 55V 58A TO220FP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRLI2505PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRLI2505PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 31A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5000pF @ 25V
Power - Max63W
PackagingBulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V