IRU1205-33CLTR
IC REG LDO 3.3V .3A SOT-23-5
product image
IRU1205-33CLTR Picture
SeekIC No. : 003591888 Detail
IRU1205-33CLTR: IC REG LDO 3.3V .3A SOT-23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1205-33CLTR
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 10V Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 300mA
Current - Limit (Min): 320mA Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1)
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Current - Limit (Min): 320mA
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA
Current - Output: 300mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1205-33CLTR
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)320mA