IRU1206-25CYTR
IC REG LDO 2.5V 1A SOT-223
product image
IRU1206-25CYTR Picture
SeekIC No. : 003591910 Detail
IRU1206-25CYTR: IC REG LDO 2.5V 1A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1206-25CYTR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: International Rectifier Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Current - Limit (Min): 1.1A
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A
Current - Output: 1A
Supplier Device Package: SOT-223
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1206-25CYTR
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A